TOKAT’TA TARİHİ GÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı ve Toplu Açılış Töreni İçin Tokat’ta geldi.

GÜNDEM 25.03.2022, 19:39 murat berber
TOKAT’TA TARİHİ GÜN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Tokat Havalimanı ile yapımı tamamlanan yatırımların toplu açılış töreni için Tokat'a geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Tokat Havalimanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tokat Valisi Ozan Balcı, AK Parti Tokat milletvekilleri Özlem Zengin, Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve il protokolü karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokat Havalimanında incelemelerde bulunduktan sonra beraberindekilerle birlikte kurdele kesti. Erdoğan, ardından kent merkezindeki miting alanına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada düzenlenen Tokat Havalimanı ve tamamlanan yatırımların toplu açılış programında konuştu. Alanda toplanan kalabalığa hitap eden Erdoğan, 3 yıldır gelemediği Tokat'ı özlediğini ve Tokat'ın da kendilerini özlediğini gördüğünü dile getirdi.

25 Mart 2009'da Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarında helikopterinin düşmesi sonucu yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu anarak konuşmasına devam eden Erdoğan, "13 yıl önce yine bir 25 Mart günü Tokat'ta mitingimizi yaparken vefat haberini aldığımız Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimizi rahmetle anıyorum. Muhsin kardeşimizin dava ve siyaset yolculuğunun her adımı kendisinin, 'Düz yaşayacağız, dik duracağız, doğru gideceğiz' sözüne uygun şekilde geçmiştir. Ülkemiz siyasetinin son dönemlerinde kimlerin nereye savrulduğunu gördükçe rahmetli Muhsin kardeşimizin onurlu ve sağlam duruşunu hatırlıyorum. Bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum" dedi.

'HAVALİMANI, ŞEHRİN GELECEK HEDEFLERİNİN SEMBOLÜ'

Millet olarak daha çok kenetleneceklerini ve kimsenin bunu bölüp parçalayamayacağını vurgulayan Erdoğan, "Dün ben Brüksel'deydim. Olağanüstü NATO liderler zirvesindeydim. Orada mesajlarımızı verdik. Türkiye olarak nerede durduğumuzu anlattık. Şimdi sizlerle beraber Tokat'tayım. Tokat'ta atılacak 900 adım, 900 yıllık geçmişin izlerine şahitlik etmenizi sağlıyor. Tokat'ın bizim gönlümüzde de ayrı bir yeri var. Tokat'ı hak ettiği hizmetlere özel önem veriyoruz. Bugün elimiz boş gelmedik. Ziyaret vesilesiyle yatırım bedeli yaklaşık 5 milyar lirayı bulan yüzlerce eser ve hizmetin resmi açılışını bugün bu meydanda yapıyoruz. Bu yatırımlar Tokat'a yakışır. Biraz önce indiğimiz ve kurdele kesimi ile siftahını yaptığımız yeni Tokat Havalimanını şehrimizin gelecekteki hedeflerin bir sembolü olarak görüyoruz. Yatırım bedeli 1 milyar 200 milyon. Ve 2 milyon yolcu kapasitesi var yıllık. Teknik donanımları ile şehrimizin çok uzun yıllar oyunca hava yolu ulaşım ihtiyacını karşılayacak. Eski havalimanı ile mukayese edilemeyecek kadar modern bir eser olan yeni havalimanımızın Tokat'ımıza ve burayı kullanacak herkese hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Kente yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 20 yılda toplam yatırım tutarı 47 milyar lirayı bulan eserler ortaya çıkardıklarını ifade etti. Bugün açılışı yapılan diğer hizmetlerden de bahseden Erdoğan, "Eğitimde çeşitli ilçelerde ana okuldan ilkokul, lise ve pansiyona kadar 25 ayrı yatırımı hizmete açıyoruz. Üniversitemizin fakülte ve yüksekokul binaları ile güneş enerjisi santralini de bugün hizmete sunuyoruz. Sağlıkta 150 yataklı Erbaa, 150 yataklı Turhal, 10 yataklı Artova, 10 yataklı Pazar devlet hastanelerinin de aralarında bulunduğu yatırımın açılışını bugün yapıyoruz. Merkez ve ilçelerdeki spor tesisi, gölet, atık su, ağaçlandırma, tarımsal kalkınma projesinin resmi açılışlarını bu meydandan gerçekleştiriyoruz" dedi.

Erdoğan: Türkiye, hayat pahalılığı sorununu kısa sürede aşacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin bugün yaşanan ekonomik sıkıntının da üstesinden geleceğini belirterek, "Sağlık krizinin tetiklediği ekonomik sarsıntı henüz dinmemişken Ukrayna- Rusya savaşı ile krizin nasıl derinleştiğine de beraberce şahit olduk. Türkiye güçlü altyapısı sayesinde nasıl salgının üstesinden geldiyse, küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle yaşadığı hayat pahalılığı sorunu da kısa sürede aşacaktır" dedi.

'DUALARINIZIN HİMMETİ BİZE İLERİYE TAŞIYACAK'

Geçen hafta Çanakkale'de 18 Mart Köprüsünü şiddetli rüzgarlı bir havada açtıklarını hatırlatan Erdoğan, "O gün şifa bulduk, henüz tam atlatamadık. Yeter ki bu açılışları yaparken şifayı kapalım. Çünkü sizlerle bu gönül birlikteliği, bu şifa inanıyorum ki dualarınızın himmetiyle bizleri çok daha ileriyle taşıyacaktır" dedi.

Partisinin il teşkilatı, gençlik ve kadın kollarına seslenen Erdoğan, seçimlere kalan 15 ayda kapı kapı dolaşma sözü alarak, "Haziran' 2023'te ben inanıyorum bu ki karşımdaki bu muhteşem tablo yeni bir destan yazacaktır" diye konuştu.

Doğal gaz hizmeti sağlanan mevcut ilçelerden sonra sırayla Şenyurt, Yeşilyurt, Sulusaray ve Artova'ya da doğal gaz verileceğini belirten Erdoğan, "Dünyada modern toplumlar neyi yaşıyorsa benim toplumum da bunu yaşayacak. Benim toplumum buna layık ve biz bunu başardık, daha iyi olacak. İnşallah 2023'te vereceğiniz destekle Tokat'ı daha büyük hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

'MUHALEFET GELMEDİ, ÇANAKKALE'Yİ MİLLETİMİZLE AÇTIK'

Türkiye'nin büyük ve dünyada pek az halka sahip olan binlerce yıllık devlet geleneğine sahip olduğunu hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti:

"Türk milleti büyük bir millettir. En zayıf, en sıkıntılı döneminde 7 düvelin devrinin en modern savaş araçlarıyla yüklendiği Çanakkale'yi denizi ve karasıyla düşmanlarına mezar eden bir milletiz. İşte o Çanakkale'ye dünyanın 1 numaralı asma köprüsünü yaptık mı? Geçen hafta aynı gün, cuma günü on binlerle beraber bu köprünün açılışını yaptık mı? Fiyatı 2,5 milyar Euro. Muhalefet konuşuyor. Muhalefete davet yaptık 'Siz de gelin, beraber açalım' dedik. Bay Kemal gelmedi. Yanındakiler gelmedi. Ya gelin ve bu heyecanı paylaşalım. Gelmediler. Ama biz milletimizle beraber açtık. Bu millet bunlara layık. Japonya 1 numaralı böyle büyük köprüye sahip, biz onu da geçtik 1 numara biz olduk. Orta açıklıkta 2 bin 23 metre. Düşünün eskiden saatlerce beklenilirdi Lapseki'den Gelibolu'ya geçmek için. Ama şimdi 6 dakika. Niye, benim milletim buna layık da onun için. Kağıt üzerinde parsellenen ve kıyısından köşesinden yağmalanmaya başlayan vatan topraklarını verdiği milli mücadele ile kurtararak üzerinde yepyeni bir devlet inşa etmiş bir milletiz. Bu millet böyle bir millet. Cumhuriyetimizin 1 asra yaklaşan geçmişinde de acısıyla, tatlısıyla yaşadığımız pek çok tecrübenin ardından kendimize 2023 hedeflerini belirlemiş, 2053 hedeflerini terennüm etmiş, 2071'i ufkumuza yerleştirmiş bir milletiz. Gençler; unutmayın siz Teknofest gençliğisiniz. Biz de geçtiğimiz 20 yılda Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanları 3'e, 5'e, 10'a katlayan eser ve hizmetleri ülkemize kazandırarak bu aziz millete layık olmaya gayret ediyoruz. Verdiğimiz her mücadelede, attığımız her adımda hem milletimizin desteğini yanımızda hissettik ve bize tevdi edilen sorumluluğu hakkıyla yerine getirmeye çalıştık."

'TÜRKİYE, HAYAT PAHALILIĞI SORUNU DA KISA SÜREDE AŞACAKTIR'

Milletin desteği ile her sorunun üstesinden geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"Sokakları karıştırmaya çalışan çapulculara, gerektiğinde vatan topraklarına göz diken terör örgütlerine, gerektiğinde sınırlarımıza dayanan o sinsi alçaklara, gerektiğinde silaha sarılan darbecilere meydan okurken önce Allah'ın yardımına, ardından milletimizin desteğine güvendik. Bir süredir de aynı mücadeleyi ekonomide yürütüyoruz. Nasıl mücadelelerimizi başarıyla sonuçlandırdıysak inşallah bu alanı da ülkemizin ve milletimizin başarı hanesine yazacağız. Her değişim gibi, her devrim gibi bu sürecin de sancılarını yaşıyor, bedellerini de ödüyoruz. Ama inşallah tüm bu fedakarlıklarımıza değecek müreffeh bir gelecek bizi bekliyor. Salgın döneminde ekonomi başta olmak üzere dünyadaki dengelenin nasıl sarsıldığını hep birlikte gördük. Şu anda 19 şehir hastanesiyle sizin hizmetinizdeyiz. Eğitim ve araştırma hastaneleri, hemen hemen artık hastanemizin olmadığı ilimiz yok. Sağlık krizinin tetiklediği ekonomik sarsıntı henüz dinmemişken Ukrayna- Rusya savaşı ile krizin nasıl derinleştiğine de beraberce şahit olduk. Türkiye güçlü altyapısı sayesinde nasıl salgının üstesinden geldiyse, küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle yaşadığı hayat pahalılığı sorunu da kısa sürede aşacaktır."

'DÖNEMSEL SIKINTILAR KİMSEYİ ALDATMASIN'

Önceliklerinin Türk insanının istiklal ve istikbalini, onunla birlikte işini aşını kaybetmemesi, yokluğu düşmemesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bunun için ne diyoruz, yatırım, üretim, istihdam, cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek için var gücümüzle uğraşıyoruz. Asgari ücret artışından, sosyal desteklerin kapsamını genişletmeye kadar aldığımız tedbirlerle vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmemeye çalışıyoruz. Hayat pahalılığının canımızı yaktığını gayet iyi biliyoruz. Kimi maliyet artışından, kimi aç gözlülükten kaynaklanan artışlarının yol açtığı yükün omuzuma bindiğini biliyoruz. Hukuki ve idari önlemlerle bu sürecin yüzünü olabildiğince azaltmaya çalışıyoruz. Sabredersek, çalışmaya devam edersek, sağlam durup hedeflerimize yürümeyi sürdürürsek hepimizi güvenli, huzurlu, müreffeh bir geleceğin beklediğinden şüpheniz olmasın. Günü birlik veya dönemsel sıkıntılar kimseyi aldatmasın. Türkiye'nin gücünün büyüklüğünü bölgemizde ve dünyada herkes görüyor. Dün güneyimizde, bugün kuzeyimizde yaşanan güvenlik krizleri, insani trajediler, kirli oyunlar hepimiz için birer ibret vesilesidir. Hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye'yi de bu duruma düşürmek için çok uğraştılar. Her yolu denediler, her aracı kullandılar. Hamdolsun bu badirelerin hepsinden sıyrılarak bugüne geldik. Ekonomideki çalkantılar sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada. Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinde çok daha fazlasıyla aynı sıkıntılar yaşanıyor. Biz bu süreci fırsata dönüştürdük. Bizim milletimiz en son asgari ücrette yaptığımız zamla, tarihin en yüksek zammını yaptık. İşte bunun için diyorum ki 2023 çok önemli. Eğer Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılı olan birlik beraberliğini sahip çıkarak atlatırsak, Allah'ın izniyle ekonomi dahil hiçbir alanda kimse bizi tutamaz. Sizlerden seçimlere kadar bu kapsamlı muhasebeyi çevrenizdeki herkesle paylaşmanızı, ülkemizin geleceğini belirleyecek tercihlerin ona göre yapılmasını temin etmenizi istiyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından beraberindeki bakanlar ve milletvekilleri ile birlikte sahnede kurdele keserek, yeni havalimanı ve tamamlanan yatırımların açılışını gerçekleştirdi.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:10
Öğle 12:35
İkindi 16:30
Akşam 19:50
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31