Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) verilerine göre coğrafi işaretli ürün sayısı geçtiğimiz yıl itibariyle 1512'ye ulaşırken, en fazla ürünü tescillenen il Gaziantep oldu.

Hatay ise coğrafi işaret başvurusu yapılan iller sıralamasında birinci sırada yer aldı. TÜRKPATENT, son dönemde tescilli ürün sayısını artırmak ve ürünlerin korunması amacıyla illerle birlikte çalışmalarını hızlandırdı.

Son verilere göre Gaziantep 105 ürünle coğrafi işaret tescili alan iller birincisi oldu. Kentin başlıca tescilli ürünleri arasında beyran, baklava, muska ve firik bulunuyor.

Tokat'ta Tarımsal Sulama Projesi: Hasanbaba Göleti Çalışmaları Devam Ediyor Tokat'ta Tarımsal Sulama Projesi: Hasanbaba Göleti Çalışmaları Devam Ediyor

Hatay ise 58 ürünle en fazla başvuru yapan il olurken, 25 ürünü tescillendi. Diyarbakır, Çorum ve Çankırı da ilk sıralarda yer aldı.

TÜRKPATENT'e bu yılın ilk üç ayında 107 yeni başvuru yapıldı. Kurum aynı dönemde 47 ürünü tescil etmeyi başardı. AB nezdindeki tescilli ürün sayısı ise 21'e yükseldi. Tokat'ın ise 20 adet ürünü, Türk Patent kurumu tarafından tescillendi. 

Muhabir: Hüsamettin Akçay Kelkit Gazetesi (Özel)