Resmi Gazete’de yayımlanan 30 Temmuz tarihli kararla görev süresi dolan Yekta Saraç Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atandı. Saraç’ın yerine YÖK Başkanlığı’na Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar getirildi.

Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre YÖK Başkanı olan Yekta Saraç görev süresinin dolması ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atandı. Yapılan atamanın Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 12 ve 13. maddeler gereğince yapıldığı aktarıldı. Saraç 2014’ten itibaren YÖK Başkanıydı.

Prof. Dr. Yekta Saraç Kimdir?

Aslen Erbaalı olan Yekta Saraç 21 Mart 1963’te İstanbul’da doğdu. 1985’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur.

Eymen'in Öldürülmesinde Anne Ve Sevgilinin Cezaları Onandı Eymen'in Öldürülmesinde Anne Ve Sevgilinin Cezaları Onandı

Aynı üniversitede 1987-1991 arasında doktora,  1994’te doçent ve 2000’de profesör oldu.

2005’te bakanlar kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçilip dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer onaylayınca YÖK Genel Kurulu üyesi oldu. 2010 ve 2013’te de YÖK üyeliğine bakanlar kurulu kontenjanından seçilmiştir.

2014 yılında eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya Başbakanlık Müşavirliğine atanınca YÖK Başkanlığına Yekta Saraç getirilmiştir.

Yayınladığı 8 eserin yanında dergilerde yayınlanan makaleleri de vardır.