Erbaa’da bulunan çiçek Seralarında yaz sezonunda 2-3 bin kişiye iş istihdamı sağlıyor. Gerbela, lisyantos, cipso, gül gibi 25 çeşit çiçeğin üretildiği seralar, ilçe ekonomisine aylık 15 milyon lira katkı sağlıyor. Erbaa’da çiçek seralarında bir yılda üretilen çiçeklerin yüzde 30’ u yurt dışına ihraç edilirken, ilçede yetiştirilen çiçeklere İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden ve çok fazla ilden yoğun talep geliyor.

Erbaa ve Bölge İlçelerde Bugün (20.02.2024) Nöbetçi Eczaneler Erbaa ve Bölge İlçelerde Bugün (20.02.2024) Nöbetçi Eczaneler

Erbaa çiçek üreticileri Birliği Başkanı Ömer Demir yapmış olduğu açıklamada "2021 Yılında Tokat Valiliğinin  ve TKDK'nın desteğiyle Erbaa da çiçek üretimi profesyonelleşerek büyüdü, şuanda 800 dönüm kadar bir alanda çiçek seraları bulunuyor. 25 çeşit çiçek üretimi yapılıyor, bu çeşitlerin en başında Gerbela çiçeği geliyor, yurt dışından yoğun talep alıyoruz. Diğer yandan lisyantos, cipso gibi birçok ürününde üretimi yapılıyor. Bu sektörün Erbaa ilçesine istihdam konusunda yüksek bir katkısı oluştu, yaz sezonunda yaklaşık 3 bin kişilik bir istihdam sağlıyor. Aylık olarak da üreticilerin Erbaa ilçesine 15 milyon lira katkısı bulunuyor. Şuan toplamda 250 adet üreticimiz bulunuyor. İstanbul Ankara gibi illerde iş yapan insanlarımız var, onların da burada devam eden seraları var ve orada ki işleri bittiklerinde buraya gelip devam edecekler. Burada üretilen çiçeklerin yüzde 30’u yurt dışına ihraç ediliyor. Erbaa da böyle bir üretimin olduğunu kimse bilmiyordu, burada üretimin olduğu zamanla duyuldu. Gelen insanlar da buraya destek veriyor" ifadelerini kullandı.

Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)

Editör: Şaban Konyar