Erbaa’da Bir Evde Patlama 2’si Jandarma Toplam 4 Yaralı Erbaa’da Bir Evde Patlama 2’si Jandarma Toplam 4 Yaralı

 Erbaa Küçük sanayi sitesinde esnaf olan Mustafa Çetin, Erbaa Sanayi sitesinde artık çırak ve kalfaların yetişmediğine dikkat çekerek, ustalığında tehdit altında olduğuna değindi.

Mobilya imalat sektörünün içinde bulunduğu durumla ilgili tespitlerini paylaşan Mustafa Çetin, “Sanayide artık çırak ve kalfa yetiştiremiyoruz. Sıkıntı had safhada. Kalifiye eleman sorunu gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Sanayide çırak yetişmeyince tabi ki kalfada ustada yetişmiyor. Sanayide bir tabir var. ‘Çırağı olmayan bir işin ustalığını yapamazsın. Sermaye sahibi olmak tek başına yeterli gelmiyor.’

ÇETİN, ANNE VE BABALARA SESLENDİ

Türkiye İstatistik Kurumu raporunda her 3 gençten biri ne okulda ne de işte. Şimdi yine güncel bir rapor hazırlanmış. Her 3 gençten biri ne işte ne okulda. Olay bu kadar ciddi. Bu durum çok önemsenmeli. Ülkemizdeki mevcut eğitim sisteminde, sanayi ve imalat sektörüne faydasını yeniden tartışmak lazım.

Eskiden ilkokulu bitirmiş okula hevesi olmayan çocuklarımızı velileri elinden tutup sanayiye getiriyordu. Ustaya ‘çocuğumun eti senin kemiği benim’ diyordu.

Bu durum 1400’lü yıllardan beri böyle idi. Sanat öğrenmek, mesleki bilgi sahibi olmak Anadolu’da kola takılan altın bileziktir.

Anne ve babalara sesleniyorum.

Çocuğunuz şayet okulda başarılı değilse ve eğitim hayatına devam etmeyecekse lütfen sanayiye getirin. Hem kötü alışkanlıklardan uzak olur, hem de ömür boyu yaşamını sürdüreceği bir meslek öğrenir” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Çetin, “Sektör temsilcileri olarak önerimiz, meslek liselerine daha çok önem verilip, meslek liselerimiz gerekiyorsa ek yatırımlarla güçlendirilmelidir.

Ayrıca meslek liselerinde yetişen öğrencilerimiz iş dünyasına daha hızlı ve kolay adapte oluyorlar. Meslek liselerimizin bir an önce mevcut konum ve kapasitelerinin arttırılarak gerekli girişimlerin acilen yapılmasını devlet büyüklerimizden talep ediyoruz” dedi.

Muhabir: Murat Berber Kelkit Gazetesi (Özel)