Olay, 18 Ağustos'ta Kangal’a bağlı Topardıç köyü Kuşburnu tepesi mevkisinde gerçekleşmişti. Tarlalarını biçtiren Hüseyin Ercan, traktörün römorkuna yüklediği buğdayı köyüne götürürken, arazi anlaşmazlığı nedeniyle aralarında husumet olduğu dayısı Ali Karabayır ile karşılaştı. Karabayır, yanındaki av tüfeği ile traktördeki yeğeni Hüseyin Ercan'a ateş etti. Kontrolden çıkan traktör şarampole yuvarlandı. Ali Karabayır, daha sonra tarlada çalışmakta olan eniştesi Ali Rıza Ercan'ın yanına giderek ona da tüfekle vurdu. Ali Rıza Ercan ile oğlu Hüseyin Ercan, yaşamlarını yitirdi.

17 GÜN SONRA YAKALANDI

Arda Güler, Sol Arka Adalesinden Sakatlandı Arda Güler, Sol Arka Adalesinden Sakatlandı

Jandarma ekipleri olayın ardından motosikletle kaçan cinayet şüphelisi Ali Karabayır'ı yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı. Yapılan çalışmalarda 24 Ağustos'ta olayın yaşandığı yere yakın bölgede Karabayır'a ait motosiklet terk edilmiş halde bulundu. Köyde oturan Ercan ailesinin yakınları ve bazı köylüler ise Ali Karabayır'ın kendilerine de zarar vermesinden endişe ederek bölgeden ayrıldı.

Ali Karabayır’ın, arazide bir süre kaldıktan sonra kendi imkanlarıyla Sivas merkeze geldiği belirlendi. Şehir merkezinde bir süre dışarıda vakit geçiren Karabayır, Pulur Mahallesi'ndeki bir parkta otururken polis ekipleri tarafından yakalandı. Jandarmaya teslim edilen Ali Karabayır, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, cezaevine gönderildi.