Zamlarla, 1+1 lojmanın kirası 201 liradan 1118 liraya, 2+1 lojmanın kirası 446 liradan 2 bin 36 liraya, 3+1 lojmanın kirası da 557 liradan 2 bin 356 liraya çıkartılırken, artışa itiraz eden bazı akademisyenlerin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Rektör Prof. Dr. Kenan Peker, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız, bu konuyu ele aldılar ve tasarruf tedbirlerinin genelgesine girdi. Bu genelgede de denildi ki; ildeki rayiç fiyat uygulanacaktır. Sendikanın buna itiraz etme hakkı yok. Adaletle kararı vereceğiz” dedi. Tunceli’de Munzur Üniversitesi’nin yerleşkesindeki Uzunçayır Baraj Gölü manzaralı lojmanlarda 64’ü 1+1, 64’ü 2+1, 64’ü 3+1, farklı noktada da 13 olmak üzere toplamda 205 daire bulunuyor. 6 Haziran 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameyle üniversiteye rektör olarak atanan Prof. Dr. Kenan Peker, lojman komisyonunda değişiklik yaparak, yeni yönetimiyle kiralara zam yaptı. Yapılan zamla 1+1 lojmanın kirası 201 liradan 1118 liraya, 2+1 lojmanın kirası 446 liradan 2 bin 36 liraya, 3+1 olan lojmanın kirası da 557 liradan 2 bin 356 liraya çıkartıldı. Kira artışının ardından içlerinde Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Bülent Kar, yönetimi ve üyelerinin de bulunduğu bazı akademisyenler Erzincan İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme yapılan artış kararının yürütmesini durdurdu.

‘KAMU HAKKINDAN KORKARIZ'

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker, konunun tasarruf tedbirlerine girdiğini ve kira artışından vazgeçmeyeceğini belirterek, “200 lira olan lojman aylık kirası 1100 TL oldu. Tunceli’deki kira durumuna baktığımızda, bir de lojmanı keyfi olarak elinde bulundurdukları, sırada bekleyeni düşünmedikleri anlayışıyla bu fiyat çok düşük kalmıştır. Mayıs ayında Tunceli Eğitim-Bir-Sen Başkanı ve yönetimi dilekçe verdiler. O günden beri bizden aldığınız fazla parayı geri verin, diyor. Biz de dedik ki ‘Hukuki süreç devam ediyor, vermeyeceğiz. Bu bir süreç sonuçlanınca vereceğiz.

Çocuklar Ön Koltukta Oturamaz Ceza Yazarsak Çikolata Paran Gider Çocuklar Ön Koltukta Oturamaz Ceza Yazarsak Çikolata Paran Gider

Kaynak: DHA