Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ayhan Yıldırım ve Japonya'nın Kobe kentinde düzenlenen İPC Para Atletizm Dünya Şampiyonası’nda 100 ve 400 metrede dünya rekorları kırarak şampiyon olan milli atlet Serkan Yıldırım ile birlikte Ankara’da bir otelde basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ayhan Yıldırım, paralimpik atlet Serkan Yıldırım'ın Japonya'daki Dünya Şampiyonası'nda Türk spor tarihinin en büyük başarısını kazandığını kaydederek, "Serkan Yıldırım, 100 ve 400 metrede dünya rekoru kırarak ülkemize 2 altın madalya kazandırmıştır. İstiklal Marşı'mızı Kobe kentinde bütün dünyaya dinletmiştir. Bizlere bu onuru yaşattığı için sizlerin huzurunda sporcumuzu tekrar tebrik ve teşekkür ediyorum. Federasyon olarak devletin verdiği desteklere karşılık çok çalışıyoruz. Bizlere sadece sahada çalışmak düşüyor, bize yol açan Gençlik ve Spor Bakanlığımızdır. Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak'ın bizlere çok desteği var. Bakan Yardımcımız Hamza Yerlikaya hep bizim yanımızda oldu, kendisine söz vermiştik, özellikle Paris 2024 Paralimpik Oyunları'nda 2 madalya sözümüz vardı. Bu süreçte de bizi takip ettiler ve desteklediler. Biz de Dünya Şampiyonası'ndan 2 altın madalyayla dönerek bu onuru yaşamış olduk. Spor Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Veli Ozan Çakır da geldiği günden beri bize destek oluyor. Biz de bu desteklerle sporcularımıza daha fazla imkan sunuyoruz” diye konuştu.

"DÜNYA REKORLARI MİLLETİMİZİN ADINA YAZILDI"

Beşiktaş Kulübü'nde Geleneksel Bayramlaşma Töreni Yapıldı Beşiktaş Kulübü'nde Geleneksel Bayramlaşma Töreni Yapıldı

Dünya Şampiyonası'nda 100 ve 400 metrede rekor kırarak 2 altın madalya kazandıktan sonra sevincini paylaşmanın büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Milli Atlet Serkan Yıldırım, “Tabii ki kazandığım madalyalar ve dünya rekorları benim adıma değil, ülkemizin adına, milletimizin adına yazıldı. İnşallah sizlerin ve milletimizin duasıyla böyle bir sevinci Paris 2024 Paralimpik Oyunları'nda da yaşarım" dedi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE HAYAT HİKAYESİNİ ANLATTI

"Atletizme normal sporcu olarak başladım, daha sonra gözlerimdeki engelin ilerlemesi nedeniyle paralimpik spora başladım" diyen rekortmen Para milli atlet Serkan Yıldırım, "Çok zor günler geçirdim. Federasyon başkanımız her türlü desteği sağladı. İtalya'da doktor kontrolünden sonra yer aldığım yarışlarda Japonya'daki Dünya Şampiyonası'na kota alabilmek için 2 altın madalya kazandım. Dünya Şampiyonası'nda aslında 400 metre koşucusuydum, 400 metre antrenmanları yapıyordum ama 100 metre için de şansım vardı. İlk yarışım da 100 metre koşusu oldu ve çok stres yaşadık. Tabii ki benden altın madalya beklenmiyordu, biz buraya kadar gelmiştik, seçmelerde birinci sporcu olmuştum. Kendi adıma koşmayacaktım, milletimiz adına koşacaktım. Kobe'de yarış başladı en iyi şekilde finişten geçtiğimiz zaman anlamadım, başkanım 'Birinci oldun ve dünya rekoru kırdın’ dediğinde büyük bir sevinç yaşadık. İnşallah sizlerin ve milletimizin duasıyla, devletimizin destekleriyle aynı bugünkü gibi Paris Paralimpik Oyunları'ndan sonra da büyük sevinç yaşayalım" şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA