Uzun yıllar efsane olarak anlatılan Kont Drakula'nın hikayesine ışık tutacak yeni bulgular elde edildi. Araştırmacılar, Drakula'ya ait belgelerden yola çıkarak geçmişi aydınlattı.

Tokat Kalesi'nde Tutulduğu Döneme Ait Belgeler İncelendi

Katanya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Vincenzo Cunsolo öncülüğündeki ekip, Drakula'nın 1457 ve 1475 yıllarına ait 3 el yazması mektubundan protein örnekleri ekstrah etti. Yapılan analizler sayesinde Drakula'nın Tokat Kalesi'nde tutulduğu döneme ışık tutuldu.

Sağlık Sorunlarına İlişkin İpuçları Ele Geçirildi

Doç. Dr. Keskin: KKKA Hastalığı Sadece Türkiye'nin Sorunu Değil Doç. Dr. Keskin: KKKA Hastalığı Sadece Türkiye'nin Sorunu Değil

Protein analizi, Drakula'nın solunum yolu ve deride iltihaplanmalara işaret etti. Ayrıca nadir görülen hemolakri hastalığına sahip olabileceğine dair kanıtlar bulundu.

Bölgenin Çevre Koşulları Aydınlatıldı

Çevresel proteinler incelendi. Bölgede veba, çeşitli virüs ve mantar hastalıklarının yaygın olduğu anlaşıldı. Bitki florası hakkında da bilgi elde edildi.

Teknolojinin Katkısı

EVA film ve ileri kütle spektrometresi sayesinde belgeler zarar görmeden incelendi. Geçmişe ışık tutan bulgular elde edildi.

Muhabir: Hüsamettin Akçay

Editör: Mert Kaya