Doğru tasarlanmış yangın tesisatı ile olası faciaların önüne geçilebileceğini ifade eden Ertürk, “Yangın tesisatları, yangın anında hızlı müdahale sağlayarak hasarın minimize edilmesine yardımcı olur” dedi. ERT Mekanik CEO'su Ali Eralp Ertürk, yangın tesisatları ve sistemlerinin önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ertürk, ‘’Yangın tesisatı ve sistemleri, binaları yangın riskine karşı korumak amacıyla tasarlanan önemli bir mühendislik alanını oluşturur. Bu sistemler, yangının erken tespiti, yayılmasının kontrol altına alınması ve can kayıplarının en aza indirilmesi için tasarlanmıştır. Tipik olarak, bir yangın tesisatı, yangın söndürme cihazları, yangın alarm sistemleri, duman detektörleri ve yangın söndürme suyu hatları gibi bileşenleri içerir. Yangın tesisatı, binaların güvenliğini artırmak ve yangın durumunda etkili müdahale sağlamak için özenle planlanmalı ve düzenli bakımlarla mutlaka kontrol edilmelidir.’’

DOĞRU TASARLANMIŞ YANGIN TESİSAT VE SİSTEMLERİ GÜVENLİK VE VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Güvercinada Tarihi Kimliği İle Buluşuyor Güvercinada Tarihi Kimliği İle Buluşuyor

Ertürk, yangın tesisat ve sistemlerinin inşaat projelerinde oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, ‘’Binalarımızı yanmayacak şekilde inşa edemeyeceğimiz için doğru tasarlanmış yangın tesisatları ve sistemleri kullanarak onları güvenli hale getirebiliriz. Yangın tehlikesini mümkün olduğu kadar minimuma indirmek için binalar tasarlanırken ya da binaların yapımından sonra yangın tesisatlarının kurulması ve düzenli bakımlarla mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Tabi burada şunu belirtmek gerekir ki, en sağlıklı tesisatlar inşaat döneminde yapılanlardır” dedi.

‘’İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YANGIN GÜVENLİK SİSTEMLERİ ŞART’’

Ertürk, yangın tesisatlarının sadece binaların korunmasında değil, aynı zamanda orman yangınlarının yayılmasını önlemede de önemli olduğunu ifade etti ve şöyle devam etti: “Bir yangın tesisatı tasarlarken, mülkte potansiyel olarak meydana gelebilecek yangın türünü dikkate almak önemlidir. Örneğin, bina orman yangınları için yüksek riskli bir bölgede bulunuyorsa, yangın tesisatı bu tür yangınlara karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Yangın tesisatı kurulduktan sonra, düzgün çalıştığından emin olmak için düzenli olarak test edilmesi oldukça önemlidir. Sistemin düzenli bakımı da iyi çalışır durumda tutmak için önemlidir. Yangın tesisatları, yangın anında hızlı müdahale sağlayarak hasarın minimize edilmesine yardımcı olur” ifadelerini kullandı. İnşaat sektöründe yangın güvenlik sistemlerine yapılan yatırımların hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Ertürk, "Yangın güvenliği, her şeyden önce insan hayatını korumaya yönelik bir önlemdir. Ancak aynı zamanda, mal ve mülk güvenliği açısından da büyük bir yatırımdır. İnşaat sektöründeki firmalar, projelerinde yangın güvenlik sistemlerine öncelik vererek hem insan hayatını koruma hem de uzun vadede mali kayıpları önleme imkanına sahiptir" diye ekledi.

‘’YANGIN TESİSATLARI YALNIZCA BİR GÜVENLİK ÖNLEMİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA BİR SORUMLULUKTUR’’

Doğal afetlere karşı önlem almanın önemine de değinen Ali Eralp Ertürk, "Orman yangınlarının yerleşim alanlarına sıçraması durumunda kapsamlı yangın tesisatlarına ve sistemlerine sahip olmak kritik öneme sahiptir. Bu alanda ileri teknolojileri kullanarak çözüm ortaklarımıza yangın tesisatları ve sistemleri hususunda proaktif çözümler sunuyoruz. Yangın tesisatlarının yalnızca bir güvenlik önlemi değil, aynı zamanda bir sorumluluk olduğunun bilincinde olmalıyız’’ dedi.

Kaynak: DHA