YSK tarafından, Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten'in cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları kabul edildi. Seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adayları için imza toplama süreci başladı. 11 adayın, 27 Mart'a kadar 100 bin imza toplaması gerekiyor.

EKRANDAN TAKİP EDİLECEK

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs seçimlerinde seçmenler tarafından aday gösterilmek istenenlerin dün kurul tarafından ilan edildiğini belirterek, YSK’nın imza süreci takibi için geliştirdiği uygulamayı tanıttı. Yener, "Bugün seçmenler tarafından aday gösterilmek istenenlerin imza toplama süreci başlamış olup, 27 Mart pazartesi günü saat 20.00 itibarıyla sona erecektir. Bu sürecin Türk milletine ve demokrasisine hayırlı olmasını diliyoruz. Kurulumuzun yapmış olduğu yeni bir uygulama ile bugün itibarıyla il, ilçe bazında anlık olarak hangi adaya ne kadar imza verildiğinin şu anda huzurda bulunan ekranda anlık olarak takibi mümkündür. Şeffaf, güvenilir bir ortam yaratmak amacıyla salonda isteyen arkadaşlarımız ve temsilcilerimizin imza süreci sona erene kadar takip etme imkanları vardır. Zaman içerisinde, günlük veriler gün sonunda paylaşılacaktır" diye konuştu.

Refah Partisi’nden Erbaa’da Esnaf Ziyareti Refah Partisi’nden Erbaa’da Esnaf Ziyareti

İMZA SÜRECİ BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) başvurularını kabul ettiği 11 cumhurbaşkanı adayı için, imza toplama süreci bugün başladı. Anadolu Adliyesi'nde bulunan ilçe seçim kuruluna gelenler, desteklediği adaylar için imza verdi. Partiler de Anadolu Adliyesi etrafına stant kurarak seçmenleri bilgilendirdi. 

Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde, başvuruları kabul edilen Muharrem İnce, Sinan Oğan, Doğu Perinçek, Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten, seçmenler tarafından verilecek 100 bin imza ile cumhurbaşkanı adayı gösterilebilecek. Cumhurbaşkanı adayları için imza vermek isteyen vatandaşlar Anadolu Adliyesi'nde bulunan ilçe seçim kurullarına gelerek imza verdi. Partiler de adliye çevresinde stant kurarak seçmenleri bilgilendirdi. İmza verme süreci 27 Mart Pazartes akşam saat 20.00'a kadar devam edecek.

Memleket Partisi Meclis Üyesi Zeki Çakır, "Halkımız imza vermek için fedakarlık yaparak buraya geliyor. Özellikle gençlerden çok büyük bir talep var. Pazartesi günü imza süreci bitecek. Biz parti kadroları olarak sürekli burada olacağız. Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce'ye çok büyük teveccüh var. Özellikler gençlerden destek var" dedi.

Vatan Partisi İl Yöneticisi Mevlüt Usta ise, "İlk aşamalarda yoğunluk başladı. İmza sürecinin 2018 yılından daha yoğun geçeceği görünüyor. Bugün başlayan süreç 27 Mart akşam 20.00'ye kadar devam edecek. Bu Türkiye'nin en kritik seçimi desek herhalde abartmış olmayız. Türkiye bir karar aşamasında" diye konuştu.