Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Elisa Ferreira, 25-26 Nisan'da gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti kapsamında Gaziantep ve Ankara'da temaslarda bulundu. Ferreira, Ankara'da Bakan Şimşek ve Bakan Yerlikaya tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Bakan Şimşek ile Ferreira arasındaki görüşmede, Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili birimleri koordinasyonunda, deprem bölgesinde kullanılmak üzere yürütülen ve AB Dayanışma Fonu kapsamında Türkiye'ye sağlanan 400 milyon euroluk fon ele alındı. Fonun deprem bölgesindeki illerde; konteyner kent inşası, su altyapısı inşası, hastane ve okul inşası, kültürel mirasın korunması alanlarındaki projeler için kullanılacağı belirtildi.

Bakan Göktaş: Başörtüsü gerekçesiyle 'Reddi hakim' talebinde bulunan avukatı kınıyorum Bakan Göktaş: Başörtüsü gerekçesiyle 'Reddi hakim' talebinde bulunan avukatı kınıyorum

Daha sonra İçişleri Bakanı Yerlikaya ile tarafından kabul edilen Ferreira, Bakan Yerlikaya ile Türkiye-AB ilişkileri kapsamında sınır ve göç konularına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Ferreira, dünkü Gaziantep'teki temasları kapsamında da Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile birlikte, Gaziantep Valisi Kemal Çeper ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşmeler gerçekleştirdi; AFAD ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri eşliğinde Nurdağı Konteyner Kenti ve Prefabrik Hastanelerini ziyaret etti.

Kaynak: DHA