Ulaştırma ve Altyapı Bakan Abdulkadir Uraloğlu, yazılı açıklama ile demir yollarını devlet politikası olarak ele aldıklarını ve öncelikli sektörlerin en başında tuttuklarını kaydetti. Demir yollarında önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini aktaran Uraloğlu, Türkiye'nin dört bir yanını raylı sistem ağlarıyla bağladıklarını belirterek, "Son 22 yılda ülkemizde demir yollarında ciddi yatırımlarla, iyileştirme, yenileme ve kalkınma hamleleriyle Türkiye'nin adeta çehresini değiştirdik. Ana yurdumuzu gerçekten demir ağlarla ördük" dedi.

'VATANDAŞLARIMIZ DEMİR YOLLARINI TERCİH EDİYOR'

Bakan Tunç, Kendisine Mektup Yazan Melisa Nur'un Bayramını Kutladı Bakan Tunç, Kendisine Mektup Yazan Melisa Nur'un Bayramını Kutladı

Bakan Uraloğlu, mevcut tüm demir yolu hatlarının tamamen yenilendiğini, yüzde 60'tan fazlasının ise sinyalli hale getirildiğini kaydetti. 22 yılda demir yollarına 57 milyar doların üstünde yatırım gerçekleştirildiğini dile getiren Uraloğlu, 2002 yılında 10 bin 948 kilometre olan hat uzunluğunun, 13 bin 919 kilometreye yükseltildiğini ve 2 bin 252 kilometre hızlı tren hattı inşa edildiğini ifade etti. Bakan Uraloğlu, "Ülkemizi, yarım asırlık hayalimiz olan yüksek hızlı tren işletmeciliği ile tanıştırdık ve Avrupa'da 6'ncı, dünyada 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık. Demir yollarına yaptığımız yatırımların sonuçlarını da aldık. Artık vatandaşlarımız seyahatlerinde demir yollarını tercih etmeye başladı. Vatandaşlarımızın isteğiyle son dönemde birçok hatta yeni sefer başlattık. Bunların en sonuncusu da Ankara-Elmadağ arası yeni seferlerimiz oldu" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA