Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Endonezya Ticaret Bakanı Sayın Dr. Zulkifli Hasan, Uganda Ticaret, Sanayi ve Kooperatifler Bakan Yardımcısı Sayın Wilson Mbasu Mbadi ve Gabon Ticaret Bakanı Sayın Marie Paullette Parfaite Amouyeme Ollame ile İstanbul’da bir araya geldik. Endonezya Ticaret Bakanı Sayın Dr. Zulkifli Hasan ile yaptığımız görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin artırılmasında başta altyapı ve savunma sanayi olmak üzere öncelikli sektörleri ele aldık, serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin tamamlanmasının önemine dikkat çektik" dedi. Uganda Ticaret, Sanayi ve Kooperatifler Bakan Yardımcısı Wilson Mbasu Mbadi ile yapılan görüşmede ise Türk firmalarının Uganda’daki faaliyetleri ile ticaret ve yatırımlara ilişkin yasal altyapının tamamlanması konularının ele alındığı verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Bolat: "Gabon Ticaret Bakanı Sayın Marie Paullette Parfaite Amouyeme Ollame ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda, iki ülke arasındaki yatırım ve müteahhitlik ilişkilerinin güçlendirilmesi ve ikili ticaretin çeşitlendirilmesi amacıyla istişarelerde bulunduk. Gabonlu Sayın Bakan ile ayrıca Bakanlıklarımız arasında JETCO mekanizmasının kurulmasında da mutabık kaldık" ifadelerini kullandı.

BOLAT, MISIR, NİJER ve NİJERYALI MEVKİDAŞLARIYLA DA GÖRÜŞTÜ

Bakan Bolat sosyal medya hesabından yaptığı bir başka paylaşımda ise Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir Saleh, Nijer Ticaret ve Sanayi Bakanı Seydou Asman ve Nijerya Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Doris Uzoka Anite ile görüştüğünü bildirdi. Bakan Bolat, Mısır Ticaret Bakanı ile yaptığı toplantıda, güncel ekonomik gelişmeler çerçevesinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ileriye taşınması ve iki ülkenin ortak potansiyellerini hayata geçirecek projeler üzerinde durduklarını ifade etti. Nijerli mevkidaşı ile gerçekleşen görüşmede, yeni yatırım alanlarının keşfi konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Bolat, " Nijerya Sanayi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Sayın Doris Uzoka Anite ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda, Afrika’daki en büyük ticaret partnerlerimiz arasında yer alan Nijerya ile işbirliğimizi güçlendirecek yeni fırsatları ele aldık, yasal altyapının tamamlanması için atacağımız adımları istişare ettik. Ticaret Bakanlığı olarak ticaret diplomasisi faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdürüyoruz" dedi.

BAKAN BOLAT, IRAK, CİBUTİ ve SUDANLI MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞTÜ'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Irak Ticaret Bakanı Atheer Dawood, Cibuti Ticaret Turizm Bakanı Mohamed Warsama Dirieh ve Sudan Ticaret Bakanı Elfatih Abdalla Yousif Abrahim ile İstanbul’da önemli toplantılar gerçekleştirdiğini duyurdu. Bakan Bolat, Irak Ticaret Bakanı Atheer Dawood ile yaptığı görüşmede, ülkeleriniz arasındaki ticari ilişkileri güçlendirecek fırsatları değerlendirerek, kısa vadede atılacak adımları planladıklarını ve Türk firmalarının Irak’a ihracatlarını arttırmasına katkı sunacak projeleri değerlendirerek temmuz ayında tekrar bir araya gelme hususunda anlaştıklarını söyledi. Bakan Bolat, Cibuti Ticaret ve Turizm Bakanı Sayın Mohamed Warsama Dirieh ile görüşmesinde özel sektör temaslarının artırılması konusunda anlayış birliğine vardıklarını belirterek, "Ticaret ve yatırım ilişkilerimizin iki ülke ekonomisinin potansiyelini yansıtacak şekilde geliştirilmesi için önem arz eden anlaşmaların tamamlanması ile serbest bölgeler ile ilgili tanıtım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi konularını değerlendirdik. Sudan Ticaret ve Tedarik Bakanı Sayın Elfatih Abdalla Yousif Abrahim ile gerçekleştirdiğimiz toplantıda, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırmak ve yeni ticaret yolları açmak adına stratejiler belirledik. Sudan ile daha güçlü ve kalıcı ticaret bağları kurmak için izlenecek yolu kararlaştırdık" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya'ya Gitti Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya'ya Gitti

Kaynak: DHA