Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yaptığı açıklamalarda;   “İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi olarak Bakanlığımızın 2022-2025 yıllarını kapsayan  'Kalıntı  Eylem Planı' dır. Çalışmalarımızın hedefi Bakanlığımızca pestisit kalıntısı riski görülen ürünlerde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi,  eğitim ve denetimlerde etkinliğin artırılması, üretici farkındalığının oluşturulması, kalıntının önlenmesi amacını taşımaktadır.

Kurban Bayramına Özel, İç Pilavlı Tavuk But Sarma Nasıl Yapılır? Kurban Bayramına Özel, İç Pilavlı Tavuk But Sarma Nasıl Yapılır?

Bağ Kalıntı Eylem Planı çerçevesinde Müdürlüğümüz teknik elemanları ve Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri ile İlimiz bağ sahaları gezilerek, bağ sahalarında biyoteknik mücadeleye yönelik eğitim çalışmaları ve bilgi alışverişinde bulunuldu. Bağ kalıntı eylem planı çerçevesinde Pazar ilçesi Çayköy bağ sahalarında 50 dekar alanda biyoteknik mücadele çalışmaları kapsamında Bağ Salkım Güvesi feromon yayıcı ISONET LTT ve bağ salkım güvesi tuzakları asılarak çalışmalar yapılmıştır. Uygulanan feromon yayıcı sayesinde ( şaşırtma tekniği) Bağ salkım Güvesi zararlısının populasyonunun düşürülmesi hedeflenmektedir. Bağ yaprağı üretiminde hem iç pazarda hem de ihracatımızda kalıntı yaşanmaması için pestisit kullanımına dikkat edilmesi hususunda gerek liflet dağıtımı, gerekse uyarı mahiyetinde üreticilerimizin uyarılması konusunda saha çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Bülten