Kalkan, "Organ bağışının çok önemli olduğunu daha iyi anladım. Bir insan tek böbrekle normal biri gibi yaşayabilir. Bu konuya önem gösterelim" dedi. Ödemiş ilçesi Birgi Mahallesi'nde aile hekimi olarak görev yapan, evli ve 2 çocuk babası Yemliha Kalkan, 1996'da idrarında kanama şikayetiyle başvurduğu Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bölümü'nde takibe alındı. Tuzsuz beslenen ve yaşamına dikkat eden Kalkan'ın, zamanla değerleri bozulunca böbrek nakli ameliyatı yapılmasına karar verildi. Nakle hazırlandığı sırada ana damarının yüzde 95 tıkalı olduğu tespit edilen Kalkan, bu kez anjiyo ameliyatına alındı. Kalkan, stentin takılmasından bir süre sonra ablası Şefika Kalkan'dan alınan böbreğin mayıs ayında İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Point Hastanesi'nde kendisine nakledilmesiyle sağlığına kavuştu. Ödemiş'te 13 yıl acil hekimliği, 15 yıl da aile hekimliği yaptığını ve işini severek sürdürdüğünü söyleyen Kalkan, "Şikayetlerimin ilk başladığı 1996 yılından sonra arada tahliller yapıldı. Uzun süre kendi kendimi gözlemledim. Tuz tüketimini bıraktım. Eşim çok titiz davrandı. Çalışmaya devam ettim. Hastalara çok yaklaşmamaya çalıştım. Maskesiz hasta bakmadım. Riski azaltmak için hastaları, odanın dışında muayene ediyor; yan odada bakıyordum" dedi.

112 Çalışanları Sağlık-Sen Otellerinden Ücretsiz Yararlanıyor 112 Çalışanları Sağlık-Sen Otellerinden Ücretsiz Yararlanıyor

'STENT TAMAMEN OTURSUN DİYE 3 AY BEKLEDİK'

Ocak ayında yapılan tahlillerinde değerlerinin kötü çıktığını söyleyen Kalkan, "Adana'daki ablam bana böbreğinin birini verebileceğini söylemişti. Nakil olmak için hazırlanırken kardiyoloji bölümü ana damarımın yüzde 95 tıkalı olduğunu tespit etti. Anjiyo yapıldı ve stent takıldı. Stent tamamen otursun diye 3 ay bekledik. Anjiyo ile ilgili riskler tamamen kalkınca mayısta nakil işlemi yapıldı. Hızlı bir şekilde ayaklandım. 1 haftada taburcu oldum. Topluma karışmayıp, izole yaşıyorum. Değerlerim yükselince tekrar yatışım yapıldı. Ama şimdi değerlerim düşmeye başladı. Şu anda kendimi iyi hissediyorum. Bu ekibe minnettarım, yaptıkları iş; mucizevi. İnsana yeniden bir hayat bahşediliyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA