Mahkeme başkanının "8 aydır cezaevindesiniz düşünmüşsünüzdür, bu uyuşturucu buraya ışınlandı mı" diye tepki gösterdiği duruşma, sanıkların tutukluluk haline devam kararı verilip ertelendi. Olay, 6 Ekim 2023'te, Ereğli Limanı'nda meydana geldi. Limana gelen Panama bandıralı 'PHOENICAN' isimli gemide uyuşturucu taşındığı ihbarıyla polis, harekete geçti. Kolombiya'dan gelen kömür taşıyan kuru yük gemisine, Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ve Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Kocaeli'nin İzmit ilçesinden sevk edilen dalgıç polislerin de katılımıyla gemi arandı. Ekiplerin, aramalarında gemide 141,5 kilogram kokain ele geçirildi. Gemideki Hırvatistan, Rusya ve Filipin uyruklu 10 mürettebat gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 10 kişi tutuklandı. Tutuklu, 10 yabancı uyruklu mürettebat hakkında ‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti’ iddiasıyla 20 seneden 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada polis ekipleri geniş güvenlik önlemi alırken, tutuklu sanıklar ve avukatları hazır bulundu. Sanıklar tercüman aracılığıyla ifade verdi.

'MÜRETTEBAT GÖREVİNİ YAPMADI'

Hakkârili Kadınlar, Bayramda Yardımlaşarak Tandırda Ekmek Pişiriyor Hakkârili Kadınlar, Bayramda Yardımlaşarak Tandırda Ekmek Pişiriyor

Suçlamaları reddeden gemi kaptanı M.D., "Kolombiya'da gemi personeliyle toplantı yaptık. Çift gözlem istedim. Mürettebat görevini yapmadı, yapsalardı uyuşturucu koyamayacaklardı. Beraatimi isterim" dedi. Kolombiya'da ambar temizliği yaptıklarını ve temiz olduğunu anlatan geminin 2'nci kaptanı A.A., "Gemiye kömür yüklendi ve ambar kapakları kapatıldı. Kolombiya'da uyuşturucu araması 2 kez sahil güvenlik, 2 kez de yerel polis tarafından yapıldı. Yükleme işi Kolombiya'daki liman işçileri tarafından gözetim elemanlarıyla yapıldı. Bu kişiler gemiye geldiklerinde herhangi bir çantayla girmeleri mümkün değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum" diye konuştu. Bakım onarımdan sorumlu V.F.O., "Uyuşturucuyla alakam yok. Ailem için çalışıyorum. Hiçbir şey yapmadım. 8 aydır cezaevindeyim, acı çekiyorum. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı. Gece ve gündüz 4 saat gözetleme yaptığını anlatan C.K., "Şüpheli bir şey görmedim. Yükleme yapıldıktan sonra ambar kapakları kapatıldı. Buraya gelene kadar ambar kapakları asla açılmadı" diye savunma yaptı. Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi başkanı, "8 aydır cezaevindesiniz düşünmüşsünüzdür. Peki bu uyuşturucu buraya ışınlandı mı?" diye sordu. Sanık, uyuşturucunun yükleme yapanlar tarafından konulmuş olabileceğini öne sürdü.

Kaynak: DHA