Ak Parti Erbaa İlçe Başkanı Oğuzhan Önal’dan 2022 Yılı Değerlendirmesi

Ak Parti Erbaa İlçe Başkanı Oğuzhan Önal, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Başkan Önal "2022 yılını gönül rahatlığıyla uğurluyor, 2023 yılına yeni hedef ve çalışmalarımızın planlamalarını yaparak giriyoruz" ifadelerine yer verdi.

ERBAA 30.12.2022, 13:31 Göktuğ
Ak Parti Erbaa İlçe Başkanı Oğuzhan Önal’dan 2022 Yılı Değerlendirmesi

‘’Erbaa’yı Kesme Çiçek Merkezi Yapacağız’’

1000 Dönümlük hazine arazisini Özel idare üzerinden alt yapı ihalesi yapılarak suyu çekilerek 5 şer dönümlük 78 parsel hazırlanarak kesme çiçekçilik yapan kardeşlerimize tahsis edildi. Geçen iki yıl içerisinde yaklaşık 150 dönüm alanda 17 milyonluk yatırımın 12 milyonu Tanımsal Kalkınmadan hibe olarak desteklendi. Şuan hazırlanan Sera Bölgesinde toplam yatırım miktarı 206 milyon bu yatırımın tarımsal kalkınmadan hibe KDV muafiyeti ile birlikte hibe desteği 206 milyon yatırımın 170 milyonu Tarımsal Kalkınmadan desteklenecek projeleri onaylandı. Erbaa için çok büyük bir yatırım miktarı. Kesme çiçekçilik noktasında Antalya ve Yalova'dan sonra 3. Marka olacağız inşallah.

Kırsal Kalkınmadan tüm zirai alet ve ekipmanlar için vermiş olduğu %50 hibe desteğinden Erbaa İlçemizden 184 çiftçimizin projesi onaylanıp istifade etti.

‘’Tarım arazilerimizin Sulama Problemlerini çözüyoruz’’

Erbaa Ovamızın en büyük problemi sulama sıkıntısıydı. Sol sahil Sulama Birliği alanı 56 bin m² proje ihalesi yapıldı. Bu yatırımı özellikle takip ediyoruz. Ayrıca DSİ üzerinden dört adet sulama gölet projeleri var ölçümleri tamamlanıyor. Aydınsofu- Benli arasına, Kozlu bölgesine, Sokutaş bölgesine ve Karayaka bölgesinde sulama gölet çalışmaları devam ediyor. Geçen yıl Sağ Sahil Sulama Birliği'nin kanalların yapımı ve makineleri onarım ihalesi 15 milyona yapılmıştı. 2023 yılının başında teslim edilecek önümüzdeki sezona bu bölgedeki tüm kanallarımız faaliyete geçecek inşallah 25.000 M2 alan sulanacak. Sağ Sahil Sulama Birliğinin Geçen Yıl İhalesi Yapıldı. 2023 Nisan Ayında Teslim, 25 Bin M² Arazi Yeniden Suyla Buluşacak.

TMO tarafından açılan hububat alım merkezi ve fındık alım merkezi ile çiftçimizin ürünleri değerinde

Alınmış tüccarların eline bırakılmamıştır.

‘’Erbaa OSB Büyüyor’’

Erbaa Organize Sanayi büyüyor. Büyük çaplı 34 adet firma faaliyet göstermekte olup 8.000 çalışanı bulunmaktadır. İkici etap imar çalışmaları yeni bitti.  KIPAS Holding, Efor Holding(CAY), Aster entegre tesis kurmak istiyor, Trayler kamyon kasası üretmek istiyor. Hemen 3. Etap çalışmalar başladı ve Sanayi Bakanlığından kamulaştırma kararı alındı. OSB konusunda önümüz açık. Hedefimiz Erbaa OSB’de 19.000 çalışana ulaşmak. GES ile 8 fabrika devletimizin yatırım teşvik belgesi ile desteklenmesi sayesinde kendi elektriklerini üretmeye başladılar. Erbaa ilçemizin elektrik tüketimi Yozgat ilinden fazla gücümüzü anlamınız açısından örnek vermek gerekirse İŞKUR üzerinden geçen yıl 2.500 kişi iş başı yapmış bu yıl 3.750 kişi istifade etmiş.

“Erbaa’mıza Sözleşmeli 54 Uzman Doktor Kadrosu Hayırlı Olsun”

Hastanede gelen doktorların kalmadığı ve geri gittiğine yönelik eleştiriler var. Bu sıkıntının ana sebebi Doktor maaşları, zorunlu çalışma sürelerinin 500 gün ile sınırlı olması. Bu genel sorunu birçok kez bakanlığa ilettik ve bu konuda çözüme yönelik adımlar atıldı. Doktorların özlük ve maaşlarındaki yapılan iyileştirmeler ile özele geçişin önüne geçildi ve özelden devlete 7 bin uzman doktor geçişi oldu. Sözleşmeli kadro açıklaması ile de beş yıllık yapılacak sözleşmeler ile 500 günlük zorunlu süredeki mağduriyette çözülmüş olacak. yıllardır ümitle beklenen devlet hastanemizdeki uzman doktor branş eksiklerimizin en kısa zamanda tamamlanmasını sağlayacak 4921 sayılı genelge yayımlandı hastanemizde mecburi hizmetini tamamlamış olan doktorlarımız için sözleşmeli 54 uzman doktor kadrosu tahsis edilmiştir gelen doktor gidiyor söylemleri sona erecektir.

Erbaa Devlet Hastanemizde 38 Uzman Doktor,35 Pratisyen Doktor, 11 Diş Hekimi bulunmakta olup Tokat ilçelerinde her hafta heyet raporu veren tek ilçe Erbaa Devlet Hastanesi. Eylül ayı toplam hasta sayısı 53.000 bin 32.000 hasta poliklinik hastası 21.000 bin hasta acil hastası. Eylül ayı ameliyat sayısı 1178. Eylül ayı MR çekim sayısı 2.700 il Devlet Hastanesi düzeyinde çalışıyor. 2022 yılı Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde Erbaa Devlet Hastanesi 98,2 puan ile birinci Tokat Devlet Hastanesi dördüncü, Niksar Devlet Hastanesi 86.85 puanla sonuncu olmuştur.

‘’Erbaa’ya Yakışan Bir Hükümet Konağı Yapılacak’’

Yeni Hükümet Konağımızın ihalesi 27 Ekim tarihinde 73 milyon bedel üzerinden gerçekleşti. Mimarisi çok güzel olup Bodrum zemin +3 kat 6.600 m2 inşaat alanına sahip daha önce hizmet veren birimlere ilaveten Askerlik şubesi ve İŞKUR binası da yeni bina da hizmet verecek.

‘’TOKİ Konut Sayısını 1.000’e Çıkartmak İstiyoruz’’

İlçemizin gelişimi ile birlikte konut ihtiyacına olan talep yüksek derecede arttı. Belediye ile TOKİ’ YE arsa üretmesi noktasında görüşmeler yaptık ancak yetişmeyince Tepeşehir bölgesinde SGK ve Milli Eğitime ait arazileri TOKİ’ YE sunduk. Yeni Sosyal Konut Projesinde 300 adet konut ilçemize düştü. Talep sayısı 5.300 çok yüksek gerçekleşti. Erbaa Belediyesi ve Karaya Belediyesinin yeni yer çalışmaları devam ediyor sayıyı 1000 e çıkartmak istiyoruz.

‘’Düden Gölü Karadeniz’e Açılacak’’

Erbaa'nın en değerli mesire alanlarından biri olan Düden Gölü,bölgesinin A tipi mesire alanı ve Erbaa Şehir Ormanı olarak  projelendirilip ihale aşamasına geldi.Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından 500 dönüm Düden A Tipi Mesire Alanı (Kırevleri-Macera Parkı-Çadır Karavan Alanı-İskele-Hizmet ve İdari Tesis-Köprü-Otopark) ve 52 dönümlük Erbaa Şehir Ormanı (Kır Lokantası-Kır Kahvesi-Seyir Terası-Flora Tanıtım Alanı-İbadethane-Otopark) projeleri tamamlanmış olup ihale aşamasına geldi. Ayrıca Feribot yolunu (Hasan Uğurlu Barajı) yaparak Düden Gölünü Karadeniz’e açmak istiyoruz.

‘’Erbaa Devlet Hastanesi’nin Yolunu Karayolları Yapacak’’

Ulaşım alanında tüm köy yollarımızda çalıma başlattık. 74 köyümüzün tamamında yol çalışmamız oldu. Dokuzçam-Narlıdere, Çatalan-Kirikgüney-Erdemli, Alan-Şükür-Ortaköy, Ustamehmet-Kuzköy- Yurtalan, Ermeydanı-Tandirli-Akgün, C.Findicak, Akkoç-Karaağaç-Tanoba Grup yollarımızda beton yol çalışması gerçekleştirdik.

Zoğallıçukur, Keçeçi, Beykaya, Engelli-Madenli, Kızılçubuk, Aşağı Çandır, Salkımören, Ortaköy, Kuzköy- Yurtalan yollarında ve bu yıl Gökal grup yolunda 11 km kilitli parke yol çalışması yapıldı ve bitti.

Tüm köylerimizin köy içi kilitli parke yapımı, su deposu, kanalizasyon, boru ihtiyacı çalışmaları devam ediyor.

Tokat ile Erbaa arasını daha kısa mesafeye düşürecek yeni Tokat havalimanına ulaşımı daha kısa zamanda sağlayacak alternatif yol çalışmasını başlattık. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından

Fizibilite çalışmaları gerçekleştiriliyor. D.100 Üzerinde bulunan köy kavşaklarımızın iyileştirilmesi ve Akça Köyümüzün yıllardır talep etmiş olduğu kavşak sorununu da çözdük.

OSB’nin gelişimi ile birlikte özellikle toprak sanayicilerimizin rekabet gücünü artırabilmek adına Erbaa İlçemizi Kelkit vadisini tren yolu güzergâhına dâhil ettirebilmek adına girişimlerimiz var takip ediyoruz. Erbaa Devlet Hastanesi’nin yolunu Karayolları bölge Müdürlüğü yapacak gerekli fizibilite çalışmalarına başladı.

’Yıkılan Okullarımız Yükselmeye Başladı’’

Erbaa’mız birçok ilçeye göre daha fazla öğrenci sayısı bulunmaktadır. Toplam öğrenci sayımız 20.373, 1.488’de öğretmenimiz vardır. Öğretmen açığımız bulunmamaktadır. Deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için yıkılıp yeniden yapılan okullarımız var. Güçlendirmesi yapılan okullarımız var. Tamamen sıfırdan yapılan okullarımız var. 12 adet okul yıkılıp yeniden yapılıyor. 6 adet okulumuzda da güçlendirme çalışması yapıldı. Yıllardır ihtiyacını hissetmiş olduğumuz Engelli kardeşlerimize yönelik eski üniversite yerinde Eğitim Kampüsü alanında çok modern bir Özel Eğitim Uygulama Okulu ilçemizde açıldı. Gökal beldemize Çok Programlı Anadolu Lisesi yapıldı açıldı. İlçemize 10 adet Anaokulu yapımı planlandı bunların dört tanesinin inşaatı devam etmektedir.

‘’Hedefimiz Beş Bin Üniversite Öğrencisi’’

Üniversite noktasında da daha önce 18 tane bölümün açılmasının onayını almıştık. Bu dönem meyvelerini almaya başladık 5 tane daha bölümümüz açıldı; Hemşirelik, Türk Dili ve Edebiyatı, Radyo Televizyon Programcılığı, Evde Hasta Bakım ve Optisyenlik bölümlerini öğrenci alımına başladı.  Bunlar Erbaa için çok güzel gelişmeler, bunların içerisinde hemşirelik ve Türk dili edebiyatı 4 yıllık, İnşallah fiziki imkânlarında gerçekleştirdikten sonra 18 tane bölümün Erbaa'ya açılmasını sağlayacağız. Üniversite için eski hastane binasının yerini sağlık bakanlığından üniversiteye tahsisini gerçekleştirdik.

Üniversite bu alanda şu anda incelemelerini yaptı, binalardan 2 tanesi çürük gözüküyor ya mevcut bir bina rehabilite edilecek veya yıkılıp yeniden komple bir bina yapılabilme durumu var.  Eski tekel binaların olduğu yerleri de üniversite için yurt olarak değerlendirmek istiyoruz. Şuan 1.800 öğrencimiz oldu, hedefimiz tüm bölümlerin öğrenci alıp öğrenci sayımızı 5.000 öğrenciye ulaşmasını istiyoruz

2023 yılında ise Stadyum İkmal ihalesi, Kütüphane, Kapalı Spor Salonu, Endüstri Meslek Lisesi, 2.Toki, Yurt Binaları, Kapalı Sulama Sistemi İhalesi, Öğretmenevi programımızda var.

"Hemşehrilerimizin Yeni Yılını Tebrik Ederim"

Başkan Önal son olarak, "Ak Parti; Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye yüzyılı inşa edilirken, kendisini yalnızca Türkiye`mizin aydınlık yarınlarına adamış bir kadro hareketi olmaya devam edecektir. 2023 yılının; Ak Parti ailesinin, milletine hizmet yolunda kutlu yolculuğuna devam edeceği bir yıl olacağından asla şüphemiz yoktur. Ak Parti ailesi olarak kıymetli hemşehrilerimizin yeni yılını tebrik eder; sağlık, mutluluk ve esenlikler dileriz" sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 20 39
5. Trabzonspor 21 38
6. Adana Demirspor 20 37
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Gaziantep FK 21 25
10. Alanyaspor 21 25
11. Karagümrük 20 23
12. Ankaragücü 20 22
13. Kasımpaşa 21 22
14. Sivasspor 21 21
15. Antalyaspor 20 21
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 19 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6